Mi az oka annak, hogy bizonyos stresszhelyzetek, életesemények egyes embereket nagy megviselnek, míg mások könnyen veszik az akadályokat? Ennél talán még érdekesebb a kérdés, hogy ugyanazok a helyzetek egyszer a krízisállapotig juttatnak valakit, míg máskor ugyanaz az ember játszi könnyedséggel megoldja, vagy kezeli az adott kihívást!
Életünk természetes része a stressz (sőt egy adott szintje életszükségletünk), a konfliktusok, a problémák, vagy akár a tartós érzelmi, vagy fizikai megterhelések. Ezeket kikerülni, „megúszni” lehetetlen. A kérdés azonban az, hogyan viszonyulunk ezekhez a helyzetekhez, hogyan értékeljük, kezeljük és éljük meg őket, mennyire tudjuk megőrizni integritásunkat, lelki egyensúlyunkat.
Ahogy az immunrendszer védi testünket a vírusokkal, fertőzésekkel szemben, úgy védi lelkünket a stressz, krízisek káros hatásaitól a pszichológiai immunrendszer! A különbség az, hogy míg testi immunrendszerünkre egyre nagyobb figyelmet szentelünk (pl vitaminkészítmények rendszeres fogyasztása), addig a pszichés immunrendszerünk állapotára kevesen figyelnek oda. Az is igaz, hogy a pszichés immunrendszer javítására nem árulnak tablettát a patikában, legfeljebb a meggyengülés következményeinek kezelésére akadnak gyógyszerek (altatók, nyugtatók, hangulatjavítók, stb.), melyek tartós használata azonban inkább ront, mint javít a helyzeten.
Mi is a pszichológiai immunrendszer?
Ahogyan immunrendszerünk is több „tényezős”, komplex rendszer, úgy a pszichológiai immunrendszer is egy összetett működés eredménye. Ráadásul a két rendszer egymással is szoros kapcsolatban van, bármely rendszer gyengülése a másikat is gyengíti.
A pszichológiai immunrendszer bio-pszicho-szociális modellben értelmezhető. A biológiai tényezők közé tartozik a személyiség alapvető működése (pl. szenzitivitás), illetve a testi állapotok (pl. betegségek, fáradtság, kialvatlanság, hormonális hatások). A szociális tényezők közt megjelenik a kulturális-, társadalmi közeg, a kapcsolati háló, vagy pl. az anyagi helyzet. A pszichológiai immunrendszer központi elemét a pszichés tényezők jelentik, azon belül is gondolkodási/viszonyulási és készség/képesség típusú tényezőket különböztethetünk meg.
A gondolkodási tényezők közé tartozik a pozitív gondolkodás, a kontroll érzés, az öntisztelet, a növekedésérzés, a rugalmasság és az énhatékonyság. A készség típusú tényező pedig a koherencia érzék, a leleményesség, társas készségek (empátia, társas mobilizálás), kontroll képességek (impulzus kontroll, érzelmi kontroll, ingerlékenység gátlás), a szinkronképesség és a a kitartás.
A pszichológiai immunrendszer gyengülésének a mindennapokban számtalan megnyilvánulása lehetséges. Ezek közül gyakori:
- érzelmi kimerültség
- hangulati labilitás
- ingerlékenység
- csökkent frusztrációs tolerancia
- fáradékonyság
- teljesítménycsökkenés
- egyre több területre kiterjedő önbizalomhiány
- tehetetlenség érzése
- emberi kapcsolatok beszűkülése/kerülése
A pszichológiai immunrendszer erőssége alapvetően is különbözhet a személyiség és a szocializáció függvényében, de bizonyos életesemények, helyzetek, személyiségvonások, vagy önsorsrontó pszichés mechanizmusok ronthatják a stabilitását. A leggyakoribb okok a következők:
- normatív krízisek (pl. kamaszkor, életközépi krízis, nyugdíj)
- jelentős változások (gyermekvállalás, munkahely, lakóhelyváltás)
- tartós stressz
- túlterheltség
- veszteségek
- magánéleti/párkapcsolati problémák
- munkahelyi nehézségek, állásvesztéstől való félelem,
- túlzott elvárások (mások, vagy önmaga által)
- perfekcionizmus
A pszichológiai immunrendszer tényezőiről és fejlesztési lehetőségeiről következő írásaimban olvashat.
Kovács Szilvia, tanácsadó szakpszichológus
Még több információt a pszichológiai immunrendszerről Kreatív pszichológia honlapon találsz.